SHOTOKAN RYU
SHIROKAN DOJO
TRADIČNÍ JAPONSKÉ BOJOVÉ KARATE
Články
TORA NO MAKI – svitek tygra
tora no maki

Je to historicky používaný znak pro Karate stylu Shotokan. Používal jej jeho zakladatel pan Gichin Funakoshi (1868 - 1957). V jeho doslovném překladu to znamená svitek tygra. Stejně tak jako tajná východní učení mají své tajné svitky, na kterých jsou zapsány nauky duchovních mistrů. I karate má tento svitek. Nikdy jsem se tímto symbolem příliš nezajímal až do doby, než jsem jej chtěl oficiálně použít na internetových stránkách. A tak jsem začal zkoumat, co to vlastně znamená. A ke svému úžasu jsem zjistil, že zakladatel moderního karate pan Gichin Funakosti umístil tajný svitek všem na očích. Najdeme jej na všech knihách, téměř na všech obrázcích o karate a kaligrafiích a také na všech internetových stránkách s kataristickou tématikou.

Jeden symbol a mnoho skryté moudrosti. Každý sám svým cvičením a pilnou snahou pochopí, k čemu by měla vyústit snaha bojového umění všeobecně.

Gichin Funakoshi

Tygr svými vlastnostmi představuje kočkovitou šlemu, která je přirozená, uvolněná, pružná, silná a také velmi bystrá. Při její útočné akci, při lovu a podobně, dokáže vyvinout neskutečné množství energie, snahy a odhodlání s přesným zaostřením na jistý cíl. Totální destrukce, totální likvidace během jediného a možného pokusu. Těmito velmi vytříbenými vlastnostmi obdarovala naše příroda našeho tygra a jistojistě bychom našli i mnoho dalších nej, kdybychom začali skutečně hledat tygrův přesný popis.

Tyto charakteristiky tygra lze porovnat s vlastnostmi bojového umění, které sám Gichin Funakoshi vyučoval. Jeho žáci tyto vlastnosti skrze pravidelné a tvrdé cvičení poznali do stejné hloubky. Každý našel svého tygra sám v sobě.

Všimněme si, že pan Funakoshi umístil tygra do kruhu. Co to znamená v pravém slova smyslu, se můžeme jen domnívat. Pravidelným cvičením však každý poctivý karate-ka musí dojít k závěru, že takto silné bojové umění nelze používat jen tak. A skrze bojové umění by mělo dojít k ovládnutí této síly. Což se mimo jiné projevuje ovládnutím sebe sama a obrácením k dobru a lásce.

Všechny techniky, které při karate provádíme, vedou po kruhových drahách. Tyto dráhy jsou vždy uzavřené a jejich začátek a konec se nachází v témže bodu. Což znamená, že se z našeho okruhu neztrácí žádná energie.

SHOTOKAN

Při podrobnějším zkoumání obrázku tygra zjistíme, že tygr je nakreslený kaligrafickým stylem. Jestli v tom byl původně záměr vedoucí k zobrazení tygra dle zvyklostí japonské kultury, se můžeme jen domnívat. Ale když se ještě hlouběji zahledíme na samotný obrázek, lze chápat jednotlivé tahy jako zobrazení svalů v těle. Které se během pravidelného a poctivého cvičení naučíme ovládat a uvědomovat si celé tělo. Čímž se opět dostáváme k vlastnostem kočky, která toto vše bravurně zvládá.

Mezi zadní končetinou a ocasem je namalovaný japonský znak. Dlouho jsem zkoumal, co tento znak znamená. Myslím, že jde o kaligrafický zápis znaku SHO, které pochází ze slova MATSU. Říká se, že Gichin Funakoshi měl rád borovice a borové háje. Měl prý rád jejich klid a mír a vítr, který pohyboval větévkami a vytvářel tak uklidňující šelest.

Domnívám se však, že Gichin Funakoshi umístil tento zápis znaku SHO k tygrovi, právě proto, aby zdůraznil kořeny, ze kterých jeho bojové umění vychází. Kořeny vedou k Funakoshiho učitelům Itosu a Azato a dále k jejich učiteli, jež se jmenoval Sokon Matsumura. Podle studia historických pramenů bych to přeložil jako Sokon z Borové vesnice. Nevím, jestli se v té době již používala příjmení. Ale přívlastky za jménem určitě ano. A tak mu příjmení Matsumura zůstalo dodnes.

Nám nezbývá nic jiného než vzdát poctu našim mistrům, jež na Zemi zanechali takový poklad.

A co bych Vám popřál na další cestu? Hledejte svého tygra.

Aktuálně
3.9.2018 | Začíná sportovní sezóna 2018/2019

Od pondělka 3.9.2018 začínáme cvičit na plno v původních časech. Už se na Vás těšíme. Trenéři Shirokan Dojo

SOUSTŘEDĚNÍ TALENTOVANÉ MLÁDEŽE SHIROKAN DOJO

Podrobné propozice naleznete v sekci KALENDÁŘ.

WWW.KAITEN.CZ

Rád bych vám oznámil, že byl spuštěn portál WWW.KAITEN.CZ.
Můžete si objednat kvalitní kimona německé výroby, sportovní tašky, chrániče apod.
Pokud uděláme hromadnou objednávku jako DOJO získáme 20% slevu včetně nášivky loga oddílu zdarma.
Pro starší doporučuji kimona Souverign ve střihu Slim nebo Regular. Jsou vyzkoušená a výborně sedí.
Pro menší děti jsou k dispozici i dětská kimona.
Máte-li zájem neváhejte mne prosím kontaktovat na mail nebo na tréninku.

Tomáš Kovalovský

Činnost sportovního klubu

Činnost sportovního klubu je podporována z dotačních programů na podporu sportu města České Budějovice.

úvod | kalendář | dojo | keiko | keiko kai | karate ka | foto | soutěže | články | odkazy | ke stažení | sponzoři | kontakt